Sery kozie i owcze bez tajemnic – warsztaty serowarskie z Joanną Włodarską
Zapraszamy Państwa na dwudniowe warsztaty poświęcone specyfice serów wyrabianych z mleka owczego i koziego. Ze względu na znaczące różnice składu mleka od kóz i owiec w stosunku do mleka krowiego, sery owcze i kozie wymagają odmiennej technologii produkcji. Podczas zajęć poznamy skład poszczególnych rodzajów mleka, rodzaje stosowanych bakterii serowarskich, nauczymy się robić zakwas roboczy, a przede wszystkim samodzielnie, na jednoosobowych stanowiskach wykonamy 7 gatunków sera. Pierwszego dnia przygotujemy zakwas roboczy do wykonania sera kremowego wiejskiego, w typie serka almette oraz do fety, wykonamy ser dojrzewający typu tomme, sekcja owcza wykona klasyczny bundz, a kozia w tym czasie ser jogurtowy. Zwieńczeniem pierwszego dnia warsztatów będzie feta, którą wykonamy na bazie przygotowanego wcześniej zakwasu roboczego. Dzień drugi to czas serów dojrzewających. Wykonamy włoski ( kozi lub owczy ) ser typu provolone, który jest parzonym serem dojrzewającym oraz ser dojrzewający z dodatkiem pleśni niebieskich. Warsztaty dedykowane są przede wszystkim hodowcom owiec i kóz, którzy zamierzają specjalizować się w serowarstwie. Na zajęcia przyjeżdżamy z własnym mlekiem, tak, aby móc pracować na swoim produkcie. Osoby, które nie mają możliwości przywiezienia własnego mleka, prosimy o zaznaczenie tego w formularzu zgłoszeniowym. Hodowcy mają możliwość rozliczyć część należności za szkolenie w postaci mleka.
Koszt warsztatów:
1180 zł/osoba z noclegiem i wyżywieniem plus 10 litrów mleka koziego lub owczego. Jeżeli możesz przywieźć więcej mleka na kurs to prosimy o informację a odkupimy od Ciebie mleko po 15 zł/litr.
Osobom, które chcą wziąć udział w warsztatach a nie mają swojego mleka koziego czy owczego zapewniamy zapewniamy mleko kozie za dodatkową opłatę 150 zł ( 10 litrów).
Jest możliwość wzięcia udziału w warsztatach z opcją bez noclegu. W takim przypadku cena jest o 80 zł niższa. Na różnicę w cenie między warsztatami z noclegiem i bez noclegu składa się nocleg, obiadokolacja w sobotę i śniadanie w niedzielę.
W czasie warsztatów serwujemy dwudniowy bufet kanapkowy z wyrobami także z naszego Siedliska – dla wszystkich uczestników warsztatów.
Pierwsze warsztaty serowarskie zorganizowane przez Joannę Włodarską skierowane były do stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich z powiatu elbląskiego pod hasłem ” Powrót sera na Żuławy”. Zainteresowanie okazało się tak duże, że narodził się pomysł, by tradycję warzenia sera podpuszczkowego dojrzewającego, popularyzację serów zagrodowych, wypiekanie prawdziwego chleba i promowania dobrej, wytwarzanej w domu żywności szerzyć jeszcze dalej. Powstała Akademia Siedliska pod Lipami, a warsztaty i pokazy organizowane są w całej Polsce.
Jesteśmy legalnie działającą firmą – podmiotom gospodarczym wystawiamy faktury za udział w naszych warsztatach.